Plan na 2021

Badania sugerują, że znaczna część osób wchodzących w nowy rok z tzw.  “postanowieniami noworocznymi”, nie dociera z nimi do połowy lutego. Jedynie 8% udaje się te plany zrealizować. Może więc warto spojrzeć na to z innej perspektywy?

Wczoraj na portalu Project Syndicate ukazał się tekst napisany przez Petera Singera i Agatę Sagan. “What Is Your Moral Plan for 2021” przedstawia alternatywę do – często nieskutecznych – postanowień noworocznych, które często skupiają się wyłącznie na poprawie życia jednostki. Autorzy zwracają uwagę, że czasy w których żyjemy rozwinęły pulę etycznych wyborów, z którymi musimy mierzyć się każdego dnia. Znany nam wszystkim Dekalog, w żadnej mierze nie wyczerpuje tematu moralności XXI w., a mało kto z nas – na szczęście – staje przed wyborami związanymi z zabijaniem czy kradzieżą. 

Ewolucyjnie przystosowani do nielicznych i prostych wyborów moralnych, jesteśmy zupełnie nieprzygotowani na wyzwania współczesności. W czasach zmian klimatycznych, głodu*, fake newsów, miliardów zwierząt zabijanych na pożywienie, przeławiania ryb, smogu, plastiku, przewlekłego stresu i depresji – wartość naszych wyborów nie ogranicza się do nas samych. Zdecydowanie łatwiej jednak o tym nie myśleć. Ankieta Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk zwraca uwagę, że jedynie jedna osoba na cztery, często zastanawia się nad etycznymi aspektami swoich wyborów. Prawie połowa nigdy tego nie robi.

Najwyższy czas, by to zmienić – nawet jeśli nie będzie to łatwe. Poszerzenie granic naszej moralności i rozwój współczucia, to działania wymagające, ale dające poczucie ogromnej satysfakcji i siły wewnętrznej. Jak powiedział kiedyś Bill Strickland:

“Wartość życia można mierzyć zdolnością człowieka do wpływania na los kogoś mniej uprzywilejowanego. Skoro śmierć jest rzeczą absolutnie pewną dla każdego, ważną zmienną jest jakość życia pomiędzy czasem narodzin i śmierci.”

* Po raz pierwszy od dwudziestu lat liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się, zamiast zmaleć.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam Gałczyński
Adam Gałczyński
6 miesięcy temu

Cześć Orestes, trzymam kciuki za #dobrynawyk i będę starał się brać w nim aktywny udział. Pierwsze podejście bardzo mi się podobało, szanuję, że postanowiłeś to jeszcze udoskonalić, bo wyobrażam sobie ile czasu wymaga dopracowanie tych wszystkich treści. Powodzenia i wytrwania w dobrych nawykach/postanowieniach dla Ciebie i wszystkich uczestników 🙂