Fundament

Każda chwila jest inna. Każda jest niepowtarzalna i niesie ze sobą nowe możliwości.

Słowa, których autorem jest Jon Kabat-Zinn, profesor medycyny i terapeuta, mogą brzmieć banalnie. Wszyscy dobrze wiemy, że w zasadzie każdy moment naszego życia różni się od poprzedniego. Nic nie jest takie samo, jakie było wcześniej. Nawet to, w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość, dojrzewa, ewoluuje i nabiera nowych barw. 

Sensem słów tego znanego nauczyciela mindfulness, nie jest jednak zrozumienie tego prostego konceptu, ale wykorzystanie go w praktyce. Świadomość, że każda chwila jest sama w sobie niezwykła, nie sprawi, że automatycznie będziemy potrafili tę wiedzę wprowadzić w życie. Podobnie jak osobie cierpiącej na nyktofobię (lęk przed ciemnością), nie wystarczy wytłumaczyć na czym polega promieniowanie elektromagnetyczne, by była w stanie poradzić sobie z własnym lękiem. 

Na początek, warto zdać sobie sprawę, że uważność, pełna świadomość danej chwili (a także emocji i myśli, które nam w danym momencie towarzyszą), jest elementem wartościującym każdą sekundę naszego życia. Oczywistym dla nas wszystkich jest, że prowadząc samochód lub idąc w trudnych warunkach (np. po lodzie), lepiej całkowitą uwagę skupić na tym, co dzieje się aktualnie. Łatwo jednak zapominamy, że podobne zastosowanie mindfulness, może przynieść owoce, gdy spożywamy ulubioną potrawę, rozmawiamy z bliską osobą, czytamy książkę, siedzimy w poczekalni lub zasypiamy. 

Dzięki praktyce uważności, możemy szybciej i łatwiej dostrzec nawyki, które rządzą naszym postępowaniem, a także skuteczniej wprowadzać nowe. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments